Liečba koreňových kanálikov

Informácie pre Vás

Anatomicky sa zub skladá z korunky a koreňa. Z miesta vstupu nervu do pulparnej komory (dutina, ktorá sa nachádza vo vnútri zuba) pozdĺž celej dĺžky zuba sú úzke kanály - to sú koreňové kanály zuba.

PREČO LIEČIŤ KOREŇOVÉ KANÁLY?

Pulpa (nerv), rovnako ako akýkoľvek orgán, reaguje so zápalom v reakcii na podráždenie. 

Hlavnou príčinou zápalu nervového tkaniva zuba je kariézna lézia. S progresiou kazu a zničením skloviny vstupujú baktérie do dentínu. Hlboké poškodenie, ktoré dosiahne dentín, umožňuje baktériám vstúpiť do pulpy zuba a spôsobiť zápal pulpy. Akonáhle sa vo vnútri zuba, baktérie začnú aktívne množiť. To poruší normálne fungovanie zuba a spôsobuje nepríjemné pocity alebo bolesť. Samotný organizmus nemôže vyriešiť tento problém, pretože baktérie zničia nielen zub, ale aj zničia jeho obranný systém: krvné cievy už nie sú schopné dodávať špeciálne ochranné bunky, ktoré môžu bojovať proti infekcii. Preto musíme sa zbaviť takého chorého nervu.

Endodontická terapia je z veľkej časti postupom čistenia koreňových kanálikov (časť, ktorá bola pôvodne výplnena nervovým tkanivom). Čistenie koreňových kanálikov sa vykonáva s cieľom odstrániť baktérie nahromadené v ňom a zabrániť šíreniu infekcie do kosti alebo mäkkého tkaniva.

Zároveň sa dosiahnu tri ciele:

1. Odstránenie baktérií nahromadených vo vnútri zuba; 

2. Odstrániť nervové tkanivo a všetok ostatný organický odpad; 

3. Tesne uzavrieť a zaplniť koreňové kanáliky aby sa zabránilo prieniku bakterií.

ETAPY ENDODONTICKEJ TERAPIE.

Endodontická terapia pozostáva z nasledujúcich fáz:

  • anestézia;

  • izolácia zuba od ústnej tekutiny a bakterií, ktoré sa nachádzajú v ústnej dutine;

  • zabezpečenie prístupu do oblasti nervu;

  • čistenie koreňových kanálikov;

  • detská stomatológia.

  • plnenie koreňových kanálikov.

V Digital Dental Clinic všetky úkony sa vykonávajú pod kontrolou operačného mikroskopa.

Pred začatím liečby koreňového kanálika sa vykonáva anastézia. Na to, aby počas anestézie pacient nepociťoval nepríjemné pocity spojené s injekciou, šírenie anestetického roztoku (anestetikum), sa na mieste vpichu ihly aplikujeme anestetický gél s vysokou koncentráciou. Takže proces anestézie je úplne bezbolestný.


PRÍSTUP DO KOREŇOVÉHO KANÁLA.

Pred začatím čistenia koreňových kanálikov by mal zubár zabezpečiť dobrý prístup k koreňovým kanálom. U mladých pacientov je prístup väčší, pretože ich pulpárna komora je veľká. Zuby starších pacientov majú menšiu zubnú dutinu. Prístup na predné zuby sa vykonáva na zadnej strane, na zadných zuboch - na žuvacej ploche.

PRÍPRAVA (ČISTENIE) KOREŇOVÝCH KANÁLIKOV.

Čistenie koreňového kanálika zahŕňa mechanické ošetrenie a dezinfekciu (vieme, že v koreňových kanáloch sa hromadí veľa baktérií). Vo fáze čistenia koreňového kanála je dôležité odstrániť baktérie a tkanivo pulpy. 

Mechanické ošetrenie koreňových kanálikov sa vykonáva špeciálnymi nástrojmi. Tieto nástroje sú veľmi podobné priamym ihlám, majú určitú dĺžku, veľkosť, povrch. Zubár spracováva koreňové kanály takými nástrojmi, pričom pohybuje hore a dole kanálmi zuba a súčasne s nimi vykonáva rotačné pohyby. 

Hlavnou etapou liečby koreňových kanálikov je rozširenie, dezinfekcia a určenie ich dĺžky. Na určenie dĺžky koreňového kanálika slúži apexlokator a röntgenové vyšetrenie. Po dôkladnom vyčistení koreňových kanálikov môžeme začať plniť kanáliky.

PLNENIE KOREŇOVEHO KANÁLIKA.

Úspech plnenia koreňového kanálika je do značnej miery určený kvalitou predchádzajúcich endodontických manipulácií a určuje hlavne výsledok liečby. Hlavnou požiadavkou tejto fázy je hermeticke utesnenia koreňových kanálov. Pred zaplnením sa kanály sušia.  Na vyplnenie koreňových kanálov používa sa guttaperča. Kanál musí byť utesnený do vrchu bez dutín a chýb. 

Po ukončení liečby koreňového kanálika prejdeme na rekonštrukciu zuba. Rekonštrukcia zubov po endodontickej terapii sa vykonáva niekoľkými spôsobmi:

  • vyplnenie kompozitnými materiálmi (vhodne keď máme viac ako 60% vlastných tkanív zuba);

  • keramické výplne alebo korunky.


Faktom je, že v mnohých prípadoch k endodontickemu vyšetreniu dochádza keď zub je veľmi zničený. Zuby v tomto stave sú krehké. Preto väčšina prípadov po endodontickom vyšetreni pre spevnenie zuba taký zub sa musí schovať pod korunku alebo inú keramickú výplň.

Digital Dental Clinic