ProtetikaSLUŽBY

Úsmev je dôležitou súčasťou nášho života. Úsmev nie je len vizitkou každého človeka, ale aj silnou zbraňou, s ktorou môžete poraziť ostatných.

Bohužiaľ, existujú situácie, kedy kvôli predčasnému alebo po neúspešnej liečbe, vrodeným chybám, zraneniam ľudia strácajú integritu chrupu. Strata dokonca jedného zuba môže viesť k ťažkostiam pri žuvaní jedla, zhoršenej dikcii, prehĺbeniu čeľuste a posunu susedných zubov. To je dôvod, prečo zubári neodporúčajú odkladať návštevu zubnej kliniky s cieľom obnoviť estetiku a funkčnosť chrupu. Našťastie, s príležitosťami v oblasti zubného lekárstva, to už nie je tragédia.

Protetika zubov - obnova štruktúr, funkcií, výhľad zničených, čiastočne alebo úplne stratených zubov.

TYPY PROTETIKY.

Existujú dva hlavné typy protetiky. Snímateľná protetika sa používa pri úplnej alebo čiastočnej strate zubov. Fixná protetika - v prípade straty alebo zničenia niekoľkých zubov.

FIXNÁ PROTETIKA:

 • zubné fazety (venners)

 • fazetky 360° (zubné korunky)

 • zubné mostíky

 • keramické výplne (inlay, onlay, overlay)

 • implantáty

Výhodou tohto typu je, že náhrady sú fixované. Inštalácia koruniek a keramických inlay, onlay, overlay je najbežnejším typom fixnej protetiky. Existuje mnoho druhov koruniek, ale najčastejšie sa v zubnom lekárstve používajú sklokeramika a zirkónium.

 

Zirkónové a sklokeramické korunky sú jednou z najmodernejších a najoptimálnejších možností fixnej protetiky. Sú vyrobené z odolného materiálu. Hlavnou výhodou takýchto koruniek je ich estetika - majú rovnakú transparentnosť ako skutočné zuby. Zirkónové korunky sú vhodné pre pacientov, ktorí sú náchylní na alergie.

protetica

AKO SA VYKONÁVA ZUBNÁ PROTETIKA?

Protézy sú vybrané a inštalované pre konkrétny prípad pacienta.

 • Prvou etapou je zber anamnézy. Určuje sa rozsah práce, plán liečby a typ protetiky. Doktor vykonáva vyšetrenie stavu sliznice, uzatvorenie čeľustí, prítomnosť a stav zubných protéz.

 • Druhou etapou je komplexne vyšetrenie ústnej dutiny. Zubný kameň sa eliminuje, ošetruje sa kaz, vykonávajú sa výplne koreňového kanálika atď.

 • Treťou etapou je model budúceho úsmevu. V našej zubnej klinike vyrábajú sa digitálne odtlačky zubov pacienta, pomocou ktorých vieme, ešte pred preparaciou zubov, výkonat podrobnú analýzu chrupu a urobiť model budúceho úsmevu alebo budúcej protetiky (Digital Smile Design).

 • Štvrtou etapou je prenos Digital Smile Design do úst pacienta. Po odsúhlasení pacientom budúceho úsmevu, zubné laboratórium pomocou 3D tlačiarne tlači umelé zuby. Následne zubár prenáša umelé zúbky do úst pacienta ešte pred začiatkom preparacii (brusenia) zubov. Preto pacient v Digital Dental Clinic, ešte pred začiatkom protetickeho vyšetrenia, môže nielen vidieť konečný výsledok liečby ale aj vyskúšať umelé zuby.

 • Piata etapa - protetika. Zubný lekar vykonáva preparaciu (bresunie) zubov a následne vyrába digitálne odtlačky. Odtlačky zubov sa posielajú v laboratórium pre výrobu protetiky - korunky, mostiky, fazety atd. Následne už hotové keramické korunky nasádzajú sa na zuby pacienta.

FÁZY ZUBNEJ IMPLANTÁCIE.

Časy, keď pri strate zubov, bolo možné zabudnúť na obnovenie ich funkčnosti, už dávno v minulosti. Digital Dental Clinic je vybavená najlepším vybavením a materiálmi, aby proces zubnej implantácie prebiehal rýchlo, bezbolestne a v pohodlných podmienkach. Výhody implantátov spočívajú v tom, že sa nelíšia vo farbe a tvare od pôvodných zubov, rýchlosť uchytenia je 95-98%, nevyžadujú špeciálnu starostlivosť a nemusíte brúsiť susedné zuby pre inštaláciu zubnej náhrady.

Ako sa všetko deje?

protetica

Postupnosť zubnej implantácie:

 • diagnóza stavu pacienta;

 • príprava na inštaláciu implantátu;

 • chirurgický zákrok;

 • inštalácia abutmentu a korunky.

Počas prvej návštevy lekár vykoná úplné vyšetrenie ústnej dutiny: stav sliznice, uzatvorenie čeľustí, prítomnosť a stav zubných protéz. Ak je to potrebné, nahradí staré výplne, ošetrí kaz a ďasná.

Pacient by mal vykonať testy na vylúčenie prítomnosti vírusov v krvi. Zubná implantácia je kontraindikovaná u ľudí so zlým zrážaním krvi, prítomnosťou rakoviny, hepatitídy, ochorení endokrinného a kostného systému. Neodporúča sa vykonávať operáciu pre tehotné ženy. 

Potom sa odoberie CBCT vysetrenie (kónická lúčová počítačová tomografia) čeľustí, aby sa vylúčila prítomnosť cýst, granulómov, aby sa určil objem kosti a spôsob postupu.

V aký deň sa uskutoční implantácia?

V závislosti od množstva kostného tkaniva sa spôsob liečby bude líšiť. Načasovanie a štádiá zubnej implantácie sa určujú pre každý jednotlivý prípad. Ak pacient prišiel na kliniku včas, postup sa uskutoční len pri jednej návšteve. Táto metóda vám umožňuje nainštalovať titánový implantát, oporu a korunu naraz. Nie je prekvapujúce, že táto metóda je populárna, pretože pacient dostane krásny úsmev s minimálnym časom.

Etapy inštalácie zubných implantátov klasickou metódou:

Pri prvej návšteve sa implantát implantuje do kostného tkaniva. Chirurgická operácia sa vykonáva nevyhnutne s použitím anestézie, takže pacient počas procesu necíti bolesť. Zubár rozreže ďasno a potom vyvŕta malý otvor v kostnom tkanive, aby implantovať titánový implantát. V pripravenom otvore je inštalovaný implantát. Zahojenie kosti trvá tri až šesť mesiacov po implantácie. Môže sa vyskytnúť opuch a mierna bolestivosť operovaného miesta. Na zníženie bolesti zubný lekár/lekárka predpisuje užívanie liekov proti bolesti. 

Počas ďalšej návštevy sa uskutočňuje druhá fáza zubnej implantácie - zaskrutkuje sa opora (prechodový prvok na pripevnenie korunky k implantátu) a vytvorí sa digitálny odtlačok, ktorý bude slúžiť ako základ pre vytvorenie zuba. Skladacia konštrukcia výrazne zjednodušuje a urýchľuje nasadenie korunky. Procedúra trvá asi 10-20 minút, spravidla nie je potrebná anestézia. 

Pri poslednej návšteve zubnej kliniky inštaluje sa keramická alebo zirkonova protéza na implantáty. Implantát sa nelíši vo funkcii, tvare a farbe od pôvodných zubov. Za pár minút môže pacient vidieť krásny úsmev v zrkadle.

Digital Dental Clinic